Niemieckie kosztorysy napraw uszkodzonych samochodów

Jeżeli ulegniemy wypadkowi samochodowemu na terenie Niemiec i nasze auto zostanie uszkodzone możemy zacząć proces naprawy uszkodzonego samochodu zaraz po wypadku, jeszcze na terenie Niemiec bez koniczności przewożenia uszkodzonego samochodu do Polski i rozpoczęcia naprawy dopiero po powrocie do kraju. Pierwszym dokumentem, który rozpoczyna proces naprawy uszkodzonego w wyniku wypadku lub kolizji samochodowej pojazdu jest jednak kosztorys naprawy.

Kosztorys naprawy powinien zawierać informacje o wszystkich uszkodzeniach samochodu powypadkowego oraz powinien uwzględniać informacje o uszkodzonych częściach, tych które nadają się do naprawy oraz tych które należy podczas naprawy wymienić na nowe. Otrzymanie szczegółowego i dokładnego kosztorysu naprawy jest niezmiernie istotne ponieważ staje się to podstawą do wypłaty odszkodowania za okreslone w kosztorysie uszkodzenia powstałe w wyniku wypadku komunikacyjnego na terenie Niemiec.

Niemiecki kosztorys napraw sporządzony przez rzeczoznawce samochodowego w Niemczech jest jednak znacznie korzystniejszy dla Polaków ponieważ musi być zgodny z niemieckim prawem oraz zawierać wyliczenia wg niemieckich stawek roboczogodzinowych. Kosztorys naprawy tego samego samochodu sporządzony w Polsce będzie zawierał wyliczenia wg stawek polskich a zatem okreslona wartosci szkody będzie znacznie niższa i może zawierać inne zaleczenia dotyczace naprawy niż zawierałby niemiecki, obiektywny i niezalezny kosztorys naprawy powypadkowego pojazdu. Warto jest więc rozpocząć proces naprawy samochodu jeszcze na terenie Niemiec i zlecić wykonanie kosztorysu naprawy niemieckiemu rzeczoznawcy samochodowemu (np. ze Stowarzyszenia MOTOEXPERT dzialajacego w Polsce).

Stowarzyszenie Miedzynarodowych Rzeczoznawców Techniki Samochodowej MOTOEXPERT z siedziba w Kielcach zrzesza m.in. rzeczoznawcow samochodowych z Niemiec i zajmuje się pomocą poszkodowanym w wypadkach lub kolizjach drogowych Polakom – w tym coraz większej liczbie Polaków poszkodowanych w wypadkach komunikacyjnych i kolizjach na terenie Niemiec, Austrii i Szwajcarii. Polacy coraz chętniej korzystają z usług rzeczoznawców samochodowych Stowarzyszenia MOTOEXPERT ponieważ niemieccy eksperci nalezacy do Stowarzyszenia znają język polski (brak bariery jezykowej).

Kosztorysy napraw wykonane przez rzeczoznawców samochodowych sieci MOTOEXPET są dokładne i zgodnie z niemieckim prawem oraz uwzględniają niemieckie stawki roboczogodzin. Zawierają zgodne ze stanem faktycznym zalecenia naprawy uszkodzonych części lub wymiany ich na nowe. Wykonany dokładnie i szczegółowo kosztorys napraw staje się podstawą do wypłaty odszkodowania które dzięki sporządzeniu go w Niemczech z uwzględnieniem niemieckich stawek będzie wysokie i powinno wystarczyć na naprawę wszystkich uszkodzonych w skutek wypadku drogowego części.