Koszt opinii technicznej po wypadku  samochodowym w Niemczech

Osobom poszkodowanym w wypadku samochodowym na terenie Niemiec może wydawać się niejednokrotnie, że koszt opinii technicznej wykonanej przez niemieckiego rzeczoznawcę samochodowego jest ogromy w porównaniu z kosztem opinii wykonanej przez polskiego rzeczoznawcę na terenie Polski. Jest to niewątpliwie prawdą ponieważ koszt pracy niemieckiego rzeczoznawcy jest wyższy niż koszt pracy polskiego eksperta. Jednak w chwili, gdy ulegamy niezawinionemu wypadkowi na terenie Niemiec warto się zastanowić, czy nie rozpocząć likwidacji szkody jeszcze na terenie kraju miejsca zdarzenia, bez konieczności transportowania uszkodzonego samochodu do Polski.

Jeżeli zdecydujemy się rozpocząć procedurę likwidacji szkody na terenie Niemiec, bezpośrednio po wypadku, powinniśmy zlecić wykonie opinii technicznej niezależnemu rzeczoznawcy samochodowemu, do wyboru którego mamy prawo. Osoby poszkodowane na terenie Niemiec mogą skorzystać np. z usług rzeczoznawczych działającego na terenie Polski Stowarzyszenia Miedzynarodowych Rzeczoznawcow Techniki Samochodowej MOTOEXPERT.  Skorzystanie z pomocy niemieckiego eksperta może być dla nas szansą na otrzymanie lukratywnego odszkodowania.

Mimo, iż możemy ponieść wówczas wyższy niż w Polsce koszt sporządzenia powypadkowej opinii technicznej, to z reguły mamy pewność, że niemieckojęzyczna opinia techniczna będzie fachowa i obiektywna, a wypłacone na jej podstawie odszkodowanie będzie możliwie najwyższe.

Wartym odnotowania jest również fakt, iż rzeczoznawcy samochodowi Stowarzyszenia MOTOEXPERT – w przeciwieństwie do innych niezależnych ekspertów czy to niemieckich czy polskich – generalnie nie oczekują natychmiastowej zapłaty za swoje usługi. W przypadku szkód niezawinionych zasadą jest stosowanie (w większości przypadkó) tzw. cesji wierzytelności na koszty opinii technicznej.

Cesja wierzytelności w skrócie oznacza, że rzeczoznawcy samochodowi  Stowarzyszenia MOTOEXPERT rozliczają wykonanie swojej usługi w sposób „bezgotówkowy”. Dla poszkodowanego oznacza to, że w przypadku niezawnionego zdarzenia drogowego w Niemczech, zlecając wykonanie opinii technicznej sieci MOTOEXPERT, jako Klient nie ponosi z tego tytułu kosztów. Całkowity koszt wykonania niezależnej oceny technicznej (czyli w domniemaniu korzystniejszej dla poszkodowanego) jest generalnie pokrywany w całości przez Towarzystwo Ubezpieczeniowe sprawcy wypadku.

Dzięki takim rozwiązaniom Polacy poszkodowani w wypadkach lub kolizjach samochodowych na terenie Niemiec mogą od razu rozpocząć proces likwidacji szkody, nie martwiąc się o wysokie koszty wykonania opinii technicznej. Osoby poszkodowane mogą bowiem liczyć na fachową pomoc techniczną i mają gwarancję, że odszkodowanie otrzymane na podstawie opinii technicznej, wystawionej przez niemieckiego rzeczoznawcę samochodowego MOTOEXPERT, będzie możliwie najwyższe i pokryje wszystkie koszty związane z naprawą pojazdu.

Chcesz wiedzieć więcej? Zadzwoń! +48 32 746 0777